Diyetisyen Nedir?

    Diyetisyen, 4 yıllık eğitimlerini başarı ile tamamladıktan sonra "Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması"  almaya hak kazanan, besin ve beslenme konusunda eğitim almış ve tanımlanan diyet tedavisini uygulayabilecek kişidir.

   Diyet; Obezitenin önlenmesi ve hareketli hayatın  teşviki için;  yaş, cinsiyet, meslek vb. kriterlere göre toplumun her kesiminin yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla bireylerin besin seçimi, hazırlama, koruma, tüketim ve beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi bilinci aşılamayı hedeflemektedir.

    Başarılı bir spor hayatı ve ya iyi bir antrenman düzeyi için beslenme en temel unsurdur. Egzersizler esnasında vücudun kullandığı yakıt besinlerdir. Egzersizle kilo alıp vermek isteyen bireylerde diyet olmazsa olmazlar arasındadır. Egzersiz öncesi ve sonrasında hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği hususunda uzman kişilerden destek alınması istediğimiz sonuca daha erken ulaşmamızı sağlayacaktır.

    Şu an yaşanan pandemi ile birlikte tüm Dünya’da özellikle fizik açıdan ve sosyallik açısından oldukça zor dönemler yaşanmaktadır. Çağımızın önemli sorunlarından olan obezite ve yetersiz fiziksel aktivite arasında bir ilişki vardır. Dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenlerinden olan ‘fiziksel aktivite yetersizliği ve dengesiz beslenmeye bağlı obezite’ özellikle yaşadığımız son dönemde daha da ciddi risk faktörü olmuştur.

      Evde kalınan karantina döneminde sadece mikroplardan uzak kalarak ancak fiziksel aktivite yaparak ve dengeli beslenerek de  sağlığımızı ve ideal vücut ağırlığımızı korumak oldukça büyük önem gerektirmektedir. 

Fiziksel aktivitenin tokluk hormonlarının konsantrasyonunu arttırdığı, açlık hormonlarından olan ghrelinin ise konsantrasyonunu azalttığı saptanmıştır. Fakat egzersizin türü, süresi ve şiddetine bağlı olarak açlık tokluk hormonlarının konsantrasyonunun etkilendiğinin unutulmaması gerekmektedir. 

     Sizde beslenme ve diyet uzmanlarımız eşliğinde egzersiz yapmak kilo alıp kilo vermek istiyorsanız online spor eğitimimize kayıt yapabilirsiniz.