Klinik Pilates Hakkında!


   Fiziksel aktivite pek çok hastalığın önlenmesinde oldukça önemlidir. Teknolojik gelişmeler, her ne kadar yaşamı kolaylaştırsa da günlük aktivite yoğunluğunun azalmasına sebep olmaktadır. Fiziksel aktivite düzeyinin azalması ile vücut ağırlığında artış, artan yağ oranı, kas iskelet problemleri, gergin kaslar, azalan esneklik, kuvvetsiz bir vücut ve bir takım postür bozuklukları meydana gelir.

   Pilates, Joseph Hubertus Pilates tarafından geliştirilmiş bir çeşit zihin ve beden merkezleme tekniğidir. Joseph Pilates metoduna kas kontrolü adını vermiştir.

   Pilates yönteminin amacı dolaşım, fiziksel uygunluk, esneklik, postural hizalama, vücut farkındalığı ve motor koordinasyonun geliştirilmesi ve iyileştirilmesi esasına dayanır. Ayrıca yaralanmaların önlenmesinde, iyileştirilmesinde ve kronik ağrılardan kurtulmayı sağlamak için uygulanır. Pilates, tekrarlayıcı egzersizlerden oluşan kombinasyon bir çalışma sistemidir. Her yaştan birey yapabilir.

   Klinik pilates de pilates çeşitlerinden biridir ve öncelikle yaralanma rehabilitasyonu ile ilgilenir. Klinik pilatesin amacı vücut fonksiyonunun yeniden kazanılmasına ve iyileştirilmesine destek olmaktır. Bu egzersiz kassal kuvvet, esneklik, koordinasyon, endurans, stabilite ve proprioseptif mekanizma işlerliğinin yeniden kazanılması ve sürdürülmesi için tasarlanmıştır.

   Antrenörler ve spor bilimciler bu egzersiz sistemini problemli olan bireylere uygulayarak mevcut durumunu korumayı ve konfor alanlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Bizim programdaki amacımız tedavi etmek değil sadece durumlarının negatif ilerlemesine engel olabilecek güvenli egzersiz programları sunmaktır.